Soffa 28

TÉMA VYDÁNÍ: Fauna & Flóra


Česká verze

Anglická verze

Ponořte se s námi do rozmanitého světa zvířecí a rostlinné říše, kde rozhodně není nouze o fascinující překvapení. Vyrazte rovnou ven a aktuální vydání si přečtěte třeba na dece v parku nebo u vody, tak přírodu zažijete nejlépe!

Zvířata a rostliny jsou neutuchajícím zdrojem inspirace, a jak vás přesvědčíme v Soffa 28, abyste se naučili přírodu poznávat a užívat si její krásy, nemusíte mít doktorát z biologie. Stačí se pozorně dívat kolem sebe, ptát se a objevovat. Okolní květenu a zvířenu totiž nejlépe poznáte na vlastní kůži. Tak jsme například při přípravě článku o historických odrůdách růží zjistili, jak skvěle chutnají jejich okvětní lístky, ať už syrové nebo v podobě čajového nálevu. Podobně nás uchvátila keramika s přírodními glazurami, které procházejí ohněm při mnohahodinovém výpalu v peci otápěné dřevem.  

V dalších rubrikách tohoto čísla se můžete těšit na rozhovor se sokolníkem Stanislavem Menclíkem, který chová sokoly i pro země Perského zálivu. Na své si přijdou milovníci Japonska: kromě cestovatelské reportáže po zemi vycházejícího slunce vám poodhalíme taje pěstování hub šiitake s českým pěstitelem True Shiitake. Sami nebo se svými dětmi si můžete vyrobit papírová zvířata kirigami, která připravila Tereza Hradilková z Porigami.  

Uniknout vám ale nesmí ani články týkající se Česka: o ‚zeleném zlatu‘, jak se tradičně říká chmelu, a inovativních českých startupech Malai, AnyoneGo a Bohempia. O návratu ohrožených druhů zvířat do volné přírody pojednává ilustrovaná story připravená ve spolupráci se Zoo Praha. A jestli se chcete odvázat, oblečte se podle jedné z našich tří troufalých módních fotostory, v nichž hlavní roli hrají pestrobarevné peří ptáků, koňský hřbet a magické účinky rostlin!