Mikulov je letos aristokraticky Křehký

Dnes byl v mikulovském zámku zahájen již osmý ročník festivalu Křehký Mikulov. Hlavní výstava nese název Aristokracie porcelánu.

Ľubomír Ontkónc

Ľubomír Ontkónc

Na výstavě Aristokracie porcelánu se představí novinky renomovaných tvůrců – například Milana Pekaře, Daniela Piršče, dvojice Lucy D. z Vídně či studia Etelky Meixner, která stála dlouhou dobu v čele kreativního týmu slavné maďarské porcelánky Herend. Prostor dostane také nejmladší generace – zmíníme Helenu Patelisovou, Martinu Žílovou, Lucii Vostálovou, slovenské studie Ľubomíra Ontkónce.

Etelka Meixner

Etelka Meixner

Lucie Vostálová

Lucie Vostálová

V Nástupním sálu zámku je umístěna výstava Trofeje Štěpána Růžičky a třetí výstavu připravili Jiří Thýn a studio Hidden Factory. Snímky Jiřího Thýna dokumentují zmar a zánik slavné slavkovské porcelánky a Gabriel Vach z Hidden Factory představí archiv, který doslova vyhrabal z popelnice, a vzory a matice, jež dále používá ve své tvorbě.

Štěpán Růžička

Štěpán Růžička

Křehký Mikulov letos trvá místo obvyklého víkendu celých 14 dnů, až do 10. června 2018. V příštím týdnu vás v našem Žurnálu seznámíme s tím nejzajímavějším z tohoto festivalu sběratelského designu.


text: Hana Janišová | foto: archiv Křehký Mikulov

design, událostiSoffa