Humpolec má 8smičku!

Na sametově černé fasádě bývalé textilní fabriky v centru Humpolce se ve středu 18. dubna úderem 18 hodiny rozsvítil zelený panáček v životní velikosti. Jednoduchým jazykem dává najevo, že je otevřeno, a kdo má chuť, ať vstoupí. Areál známý kdysi mezi místními jako „osmička“ neboli osmá továrna v komplexu osmnácti industriálních budov, se proměnil v prostor, kde se moderní umění setkává s lidmi.

8micka Humpolec

Někdejší přádelna zahajuje svůj nový život výstavou Pocta suknu. Rozsáhlá expozice odkazuje na historický účel budovy a zároveň objevuje souvislosti mezi uměním a textilem, kterých nabízí 20. století v Československu nepřeberně. Po dobu výstavy bude v 8smičce fungovat i pop up šicí dílna, kam si lidé můžou přinést na spravení oblíbené kousky ze svého šatníku. Tím se zároveň odhaluje další účel 8smičky. Není to akademická galerie zavinutá do sebe, právě naopak.

8smicka Humpolec
8micka Humpolec

Cílem týmu, který humpolecké centrum umění nadšeně spravuje, je komunitní zóna, která propojí místní obyvatele a naláká k návštěvě i ty přespolní. Místo, kam si můžete kromě výstavy zajít na kávu nebo třeba na kurz kreslení.

8smicka Humpolec

Program 8smičky je bohatý a jeho účelem je prolnout umění s veřejným prostorem a lidmi, kteří se v něm denně pohybují. Projektu nechybí hravost, ať už jde o detaily v podobě vstupného (8 Kč) nebo o zaměření na kreativitu malých i větších dětí.

Humpolec 8micka
8smicka Humpolec
8smicka Humpolec

V nevelkém Humpolci působí projekt Nadačního fondu 8smička jako zjevení, ale zároveň sem krásně zapadá. Zažitá představa, že velké umění patří do velkých měst, se díky kreativním lidem rozmělňuje, a Humpolec se tak může stát novým centrem umění, kam si rádi uděláte cestu.

8micka Humpolec

Více se o projektu dozvíte na www.8smicka.com.


text: Helena Stiessová | foto: Nadační fond 8SMIČKA, foto Lukáš Žentel

architektura, tipySoffa