Kdysi olympijský sport: koňské pólo

Přípravy na srpnové číslo Soffa věnované fauně a flóře nás zavedly i ke koňskému pólu, sportu s přívlastky adrenalinový, aristokratický, drsný, luxusní, nákladný. Na letních olympijských hrách bylo pólo představeno v letech 1900–1935 celkem pětkrát a z počtu medailí se dá odvodit, kde má dodnes největší tradici: je to Velká Británie a Argentina.

Diplomats-Polo-cup_photo-Petr-Odvarka

Kořeny má pólo v 6. století před n. l. v Persii, odtud se dostalo do Indie a v polovině 19. století jej britští kolonizátoři dovezli na ostrovy, poté do Spojených států a Argentiny.

Dva týmy, čtyři jezdci, 4–8 herních úseků po 7,5 minutách, mezi nimi pět minut na oddych. Cílem je do brány dostat míček z plastu nebo z kořene vrby, k čemuž hráči používají pálku, kterou drží v pravé ruce. Pálka (mallet) je 122–135 centimetrů dlouhá, zakončená hlavou ve tvaru doutníku o délce 25 cm.

Diplomats-Polo-cup_photo-Petr-Odvarka
Diplomats-Polo-cup_photo-Petr-Odvarka
Diplomats-Polo-cup_photo-Petr-Odvarka

Koňské pólo se samozřejmě neobejde bez koní. Hráč jich má obvykle k dispozici několik a toho nejobratnějšího a nejsilnějšího si nechává na závěrečný úsek. Kůň má na nohou bandáže coby ochranu před kopyty ostatních koní, a ocas zapletený, aby se mu do něj nezamotala pálka. Nejvíce se osvědčil tzv. pólo pony, kříženec argentinského criolla a anglického plnokrevníka s kohoutkovou výškou do 150 centimetrů.

Diplomats-Polo-cup_photo-Petr-Odvarka

Pólo není v České republice příliš rozšířené, ale pokud se chcete na vlastní oči přesvědčit, nakolik strhující tento sport je, přijměte naši pozvánku na Diplomats Polo Cup Prague 2018, který se koná od 15. do 17. června na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli. 

 

Více se dozvíte na www.diplomatspolocup.com.


partner článku: Diplomats Polo Cup | text: Hana Janišová | foto: Petr Odvárka

událostiSoffa