Ingmar Bergman stoletý

Filmového režiséra Ingmara Bergmana zná každý cinefil. Po několik dekád 20. století bylo Bergmanovo jméno v podstatě synonymem pro švédskou kinematografii, ale srdcem byl divadelní. Svět tedy Ingmar Bergman nahlížel třemi způsoby – perem, hledáčkem kamery a proscéniovým obloukem divadla.

Bergman Soffa

V dokumentu Trespassing Bergman prozkoumávají významní světoví režiséři a herci (Wes Anderson, Holly Hunter, Isabella Roselini, Lars von Trier, Woody Allen, Martin Scorsese) režisérův dům na ostrově Fårö v Baltském moři a reflektují jeho bohatou filmovou tvorbu i to, jak je jeho filmy zasáhly a umělecky inspirovaly. Většina z aktérů, kteří v dokumentu vystupují, Bergmana ctí jako velikána, nicméně někteří jsou i velmi kritičtí.

Bergman Soffa

Ve snímku se objevuje také několik lokalit známých z Bergmanových filmů, například z natáčení legendární Sedmé pečetě v hlavní roli s Maxem von Sydow.

Bergman Det sjunde inseglet

Skandinávský dům tohoto osobitého tvůrce připomene prostřednictvím několika akcí v Praze i Brně, které se zařazují do českých oslav 100. výročí Bergmanova narození (Bergman100).


BRNO

5. 6. 2018 (18.30, Kinokavárna Scala) Promítání dokumentu Trespassing Bergman s lektorským úvodem Karolíny Stehlíkové

PRAHA

6. 6. 2018 (20.00, Kino Atlas) Promítání dokumentu Trespassing Bergman a debata s režisérem Hynkem Pallasem

Partnerská akce:

7. 6. 2018 (19.30, Divadlo DISK) Divadelní představení – Ingmar Bergman: Šepoty a výkřiky; Klub činoherního divadla

V říjnu proběhne beseda v rámci Bergmanovského divadelního týdne.


foto: Lina Németh

foto: Lina Németh

Soffa_magazine_15_photo-Lina-Nemeth_copyright

Více se můžete dočíst také v našem velkém filmovém čísle Soffa 15. V cestovatelské sekci jsme se vypravili na švédský ostrov Fårö, který je s Ingmarem Bergmanem neodmyslitelně spjat. Vedle fotografií lokací z filmů vás čeká i rozhovor s Bergmanovým spolupracovníkem Arne Carlssonem. Přečíst si ho můžete přímo tady:


partner článku: Skandinávský dům | text: Anežka Chrudinová | foto: archiv Skandinávský dům