Černá bouda u Černé Vody

Pragmatické ubytování s výhledem na Sněžku aneb jak architektonické studio ADR postavilo drobnou horskou chatu v Krkonoších.

ADR_Bouda_Cerna_Voda_28.jpg
ADR_Bouda_Cerna_Voda_25.jpg
ADR_Bouda_Cerna_Voda_24.jpg

Na soutoku Kolbenova potoku a potoku Černá Voda v jednom z příkrých svahů Krkonoš vyrostl dřevěný výtvor z dílny architektonického studia ADR, které na návrhu spolupracovalo s mar.s architects.

ADR_Bouda_Cerna_Voda_22.jpg
ADR_Bouda_Cerna_Voda_29.jpg

Bouda Černá voda, jež své jméno dostala podle jednoho z potoků, byla postavena jako pragmatické doplnění ubytovacích kapacit nedaleké boudy Tereza. I proto je samotný interiér chaty, která byla původně vlekařskou stanicí, velmi prostý. V přízemí slouží hostům kuchyň a koupelna, první patro skýtá jednoduchý prostor na spaní, oddělený sítí. Na vnitřní prostory navazuje ocelová terasa, nabízející panoramatický výhled na přilehlé údolí Malé Úpy a majestátní vrchol Sněžky.

ADR_Bouda_Cerna_Voda_06.jpg
ADR_Bouda_Cerna_Voda_12.jpg
ADR_Bouda_Cerna_Voda_17.jpg

Z materiálů hrají hlavní roli černý hliník a černě natřené dřevo – i díky nim získala původně účelová stavba další, estetický rozměr.

Stavba je nominována na Českou cenu za architekturu 2018 (ČCA), vítěz tohoto prestižního výběru bude oznámen 19. listopadu 2018. Více o soutěži a dalších 32 nominovaných projektů naleznete na stránkách České komory architektů.


text: Kristýna Svobodová | foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice