Jak Ikea demokratizuje umění

Obklopit se uměním u sebe doma nebylo nikdy jednodušší. Ikea přináší díla uznávaných fotografů na zdi domácností po celém světě. Nechte se inspirovat a probuďte v sobě kreativního ducha s plakáty z nové limitované kolekce Norrhassel.

PH154351.jpg

Švédská firma Hasselblad již více než půl století vyrábí profesionální fotoaparáty. Ty si díky svému ergonomickému designu, nekompromisní kvalitě obrazu a dokonalému řemeslnému zpracování vysloužily možnost zachytit nejen umělecké momenty po celém světě, ale také ikonické chvíle dějin člověka, například první přistání na Měsíci. A protože se také Ikea dlouhodobě zajímá o kulturu a svými projekty se snaží přiblížit umělecká díla široké veřejnosti, jsou tyto severské ikony ideálním spojením.

 
PE674414.jpg
 

„Fotografie je zásadním prostředkem sebevyjádření a prezentace světa z vlastní perspektivy. V dnešní době sociálních médií je tato forma sebevyjádření a umění dokonce ještě populárnější než kdy dřív, takže vznikla celá nová a celkem početná skupina lidí, kteří fotí každý den. Pomocí této kolekce chtějí Ikea i firma Hasselblad inspirovat lidi, aby v zachycování světa tímto způsobem pokračovali, a zároveň nabízejí nádherné fotografie těm, kdo si přejí vnést do svého domova jedinečnost,” říká Marcus Engman, designový ředitel Ikea. 

PH154352.jpg

Celá kolekce se skládá z osmi plakátů od světových fotografů oceněných za dlouhodobý přínos své profesi nebo za celoživotní dílo v rámci soutěže Hasselblad Masters. Těmi jsou Dmitry Ageev, Lars van de Goor, Hans Strand, Ali Rajabi, Tom D. Jones, Joachim Schmeisser a Bára Prášilová – Češka, která si vysloužila ocenění Hasselblad Masters v roce 2014. Součástí její vítězné série snímků s názvem Evolve je také fotografie Windsock (Větrný pytel), která se stala prvkem kolekce Norrhassel.

PH154336.jpg
PH154329.jpg

Co si o fotografii Bára myslí dnes, po čtyřech letech? Pořád se mi opravdu hodně líbí, jeho dvoumetrovou reprodukci mám dokonce ve svém bytě. Možná to zní trochu egocentricky, ale mě prostě ta fotka uklidňuje a těší. Je vtipná a krásně barevná. Jsem přesvědčená, že přinese radost i spoustě dalších lidí, kteří si ji budou moci koupit v Ikeji.

PE674422.jpg
PH154331.jpg

Kolekce je dostupná v prodejnách Ikea a online na www.ikea.cz od srpna letošního roku po omezenou dobu.


text: Patrik Florián | foto: Ikea