Krajem kontrastů

Třicáté číslo Soffa věnované proměnám právě vyšlo – a když jsme zvažovali, kterou destinaci představíme v rubrice Cestování, jednomyslně jsme se shodli na výletu do Moravskoslezského kraje. Dnes je to moderní a atraktivní turistický cíl, který mnohé a v mnohém překvapí. Skvělou průvodkyní nám byla naše fotografka Lina Németh, rodačka z Frýdku-Místku. A co nám i vám nestihla ukázat okem svého fotoaparátu Lina, o tom nám povyprávěl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Choltický mlýn

Choltický mlýn

Ivo Vondrák

Ivo Vondrák

Hradec nad Moravicí

Hradec nad Moravicí

Pane hejtmane, představil byste nám svůj kraj?

Kdysi jsem o našem kraji slýchal, že je to nešťastný kout republiky, kde se jen tvrdě dře a těžce žije. Dnes to už rozhodně není pravda. O Moravskoslezském kraji mluví negativně jen ti, co u nás dlouho anebo vůbec nebyli. Ano, dřív byl náš region hlavně průmyslový, ale to se mění. S dopady těžkého průmyslu se postupně vyrovnáváme, z areálu Dolní oblasti Vítkovic se stalo významné kulturní a společenské centrum, z Ostravy je jedno z nejzelenějších měst v republice. Image celého regionu se výrazně a dynamicky vyvíjí. Z ocelového srdce republiky se stáváme důležitým technologickým centrem. Stačí navštívit Moravskoslezské inovační centrum, kde se koncentrují talentovaní lidé s odvážnými vizemi a které podporuje nové technologie a inovativní postupy a napomáhá dynamičtějšímu rozvoji kraje a místních firem. V IT už u nás pracuje stejný počet lidí jako v hutnictví a poměr se stále proměňuje. A co se týče turistického pohledu na náš kraj, to je kapitola sama pro sebe. V Karlově Studánce v Jeseníkách je prý nejčistější vzduch ve střední Evropě a je to podle New York Times jeden z nejzajímavějších turistických cílů světa. Beskydy mají své kouzlo, spoustu příběhů a úžasných přírodních scenerií, ze kterých se člověku tají dech. Stačí k nám přijet, nikam nespěchat a nechat se překvapovat.

Během cest po Moravskoslezském kraji jsme viděli, jak se tu všude buduje, renovuje a kraj vzkvétá. Je to tak, že se regionu mimořádně daří? A jaké jsou plány?

Navážu na zmiňované Moravskoslezské centrum, které neuvěřitelně šlape a na které jsme pyšní. V plánu je výstavba už páté budovy. Samozřejmě bude důležité zajistit například i s podporou ze strany státu financování. Kapacitu nové budovy bychom naplnili okamžitě, už teď víme, že společnosti a vývojářské týmy mají velký zájem být součástí inovačního centra. Dále zmíním projekt, který mě letos potěšil. Ve Frýdku-Místku chybí sportovní hala, objevil se soukromý investor s tím, že když se k projektu připojí město a kraj, zainvestuje třetinu nákladů ze svého. Je to velmi sympatický model, který by měl být v budoucnu samozřejmostí, nikoli výjimkou. Ovšem za nejdůležitější plán považuji výstavbu nové vědecké knihovny v Ostravě. Jsme teď ve fázi, kdy se řeší přepracování původního projektu architekta Kuby. Takzvaná Černá kostka je ambiciózní projekt a mě by opravdu potěšilo, kdyby se jej podařilo realizovat. Moravskoslezský kraj i město Ostrava už dostaly příslib, že stát na výstavbu významně přispěje, tak si držme palce, ať vše dobře dopadne.

Frýdek-Místek

Frýdek-Místek

V Ostravě jste studoval i profesně působil, jak se podle vás město proměnilo a co máte na Ostravě rád?

Ostrava je živé město. Neustále se mění, je dynamická, akční a zábavná. Na našem městě mám nejvíce rád, že se neustále vyvíjí. Je moderní, má ambice a neustále překvapuje. Je prostě sexy. A pak jsou pro mě velmi důležití místní lidi. Jejich přímost a otevřenost, jak se u nás říká, rázovitost. Prostě se tu cítím dobře.

Co má Moravskoslezský kraj – a jiné kraje to třeba nemají?

Myslím, že se u nás lidi nemají šanci nudit. Samotáři se mohou ztratit v našich krásných horách. Vezměte si, že z Ostravy jste v podhůří Beskyd do půl hodinky. Máme tu taky místa, kde na návštěvníky dýchne historie. Třeba uličky Štramberku mě neomrzí nikdy. A pak je tu spousta příležitostí k zábavě při nejrůznějších akcích. Colours of Ostrava jsou jedním z nejlepších evropských hudebních festivalů, milovníci vážné hudby k nám jezdí na Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, pro mladé tu máme Beats For Love nebo festival Štěrkovna Open. V oblasti sportu má tradici Zlatá tretra, letos se u nás konal Kontinentální pohár, taky se k nám přestěhoval prestižní turnaj Světové série FIVB v plážovém volejbale. Další letošní novinkou byl TBEX, konference youtuberů, kteří se k nám sjeli z celé planety. Moravskoslezský kraj prostě začíná být vidět.

Štramberk

Štramberk

Máte nějaké svoje oblíbené místo, kam prcháte, když si potřebujete odpočinout a načerpat energii?

Míst, kde se cítím dobře, je několik a hodně záleží na tom, v jakém jsem rozpoložení. Jsou chvíle, kdy se tetelím blahem, když popíjím kávu na věži Bolt Tower a dívám se z výšky na Ostravu. Jindy se nechám uhranout atmosférou Mionší, jednoho z největších pralesů v republice, kde se tyčí stoleté stromy a vrací se tam vlci i medvědi. Nebo mám rád jedno místo na Osoblažsku, kde se do řeky vlévá potok Prudník a člověk by na tom místě nejraději proseděl mlčky celý den. No a nedám třeba dopustit na Dolní Vítkovice. Proplétat se davy lidí během Coloursů a ztratit pojem o čase při nějakém dobrém koncertě je taky super relax.

Jak využíváte, nebo plánujete využít, skvělou polohu kraje – těsné sousedství s Polskem i Slovenskem?

Spolupráce už samozřejmě funguje, formou Evropského seskupení územní spolupráce TRITIA. Kromě Moravskoslezského kraje jsou jeho členy Žilinský samosprávný kraj ze Slovenska a polské Slezské vojvodství. Do oblasti společného zájmu patří například čistota ovzduší. Budoucnost vidím také v úzké spolupráci vysokých škol a vědeckých institucí a v rozvoji turistického ruchu. Pozitivní je i neformální spolupráce příhraničních občanských sdružení a spolků. Všechny tři státy se potkávají v jednom místě, Trojmezí u Hrčavy jsem nedávno opět navštívil a je to nádherné a magické místo. Určitě doporučuji se tam zajet podívat.

SOFFA30_CJ_vnitrni_strany_150dpi39.jpg
SOFFA30_CJ_vnitrni_strany_150dpi56.jpg
Soffa_MSK.jpg

S jakými problémy se kraj momentálně potýká a jak je vyřešit?

Zmíním třeba dostavbu obchvatu Ostravy. V kauze prodloužené Rudné sice nemá Moravskoslezský kraj pravomoce, v podstatě nemáme jak ovlivnit průběh tohoto problému, přesto se snažíme k vyřešení přispět a musím říct, že věci se hýbou směrem dopředu. Tento problém jsme si rozložili do částí a postupně se posouváme dál. Vidíme světlo na konci tunelu a já pevně věřím, že do konce roku se všechny blokace podaří vyřešit. Zatím to nemůžeme říct s jistotou, ale vše napovídá tomu, že by to mohlo dobře dopadnout. Mám doma už tři roky schované francouzské šampaňské a jsem připraven ho při otvírání Rudné otevřít a pokřtít jím silnici.


Celou cestovatelskou story po Moravskoslezském kraji si můžete vychutnat v Soffa 30:


 text: redakce Soffa | foto: Moravskoslezský kraj (portréty) a Lina Németh | partner článku: Moravskoslezský kraj

cestování, lidé, tipySoffaSoffa30