Pátá bohyně kapely Vesna

Posloucháte folklor? Nebo máte raději klasickou hudbu? Pod slovem folklor si většina představí určitou tradici a kulturu. A hudební žánr, který se dnes téměř neposlouchá. Naopak klasická hudba je něco vážného. A když spojíte tyto dva styly dohromady, vznikne Vesna. Nebo také bohyně. Ženskost. Zkrátka čtyřčlenná dívčí kapela, jejíž kořeny nezasahují příliš hluboko, avšak už stihla vydat debutové album a často je přirovnávána k Čechomoru.

Vesna_9_foto_Zara Wildmoons.png
Vesna_5_foto_Zara Wildmoons.png

Kapelu Vesna založila zpěvačka, textařka a skladatelka Patricie Fuxová, která má za sebou spolupráci s Vojtěchem Dykem, Lucií Bílou nebo Ewou Farnou. Zpěv doprovází klavíristka Olesya Ochepovska, původem z Ruska, houslistka Bára Šůstková a bubenice Markéta Vedralová. Každá dívka je odlišná, ale zároveň je spojuje neutuchající touha po kreativitě. 

Jejich hudba se inspiruje slovanskými kořeny, přírodou a ženstvím. Dívky ve své tvorbě odmítají současný trend zdůrazňovat vlastní nedostatky, žena na ně působí jako dokonalá bohyně pouze tím, že existuje, stejně jako muž je pro ně dokonalý pouhou existencí. Tímto jsou inspirovány i fotografie k debutové albu Pátá bohyně. Deska je tradiční a zároveň moderní, energická a současně smutná a obsahuje spoustu příběhů.

Vesna_1_foto_Zara Wildmoons.png
Vesna_3_foto_Zara Wildmoons.jpg

Styling fotografií vychází z tradičního kroje, avšak fotografka Zara Wildmoons se stylistkou Terezou Kopeckou ho uchycují v netradičním materiálu – v průhledném červeném tylu a plynoucích nekončících stuhách. V opravdovém kroji se postava skrývá za kostým, u Vesny je ale snaha zachytit bohyni. Snímky ukazují krásu ženského těla, kterou vlastní každá dáma. Je jen potřeba si to uvědomit a ukázat. Tereza uvedla, že filosoficky jde o propojení tradice se současným způsobem uvažování o ženském těle, což je nádherné aktuální a nevyčerpatelné téma.

Kapela má za sebou již hudební a taneční show v pražském Obecním domě a křest alba i knihy Pátá bohyně. Velkou akcí a zároveň splněným snem je koncert ve Foru Karlín, kde budou dívky vystupovat s norskou zpěvačkou Aurorou. Vesna má velké plány, sledujte je na webu kapely.


text:  Nikol Panošová | foto: Zara Wildmoons

umění, móda, lidé, hudbaSoffa